Reducing your Food Bill

I’m constantly trying to reduce our food bill whilst not compromising on quality! We have one cows milk protein allergy child, one vegan wannabe and I’m intolerant to cow’s milk so we spend a lot on soya milk. Therefore I need to save in other areas.

Here’s what I’ve done.

  • If you like free range eggs buy mixed weight box I get 15 free range eggs for £2
  • Check if buying separate is cheaper than multipacks. Ive bought single soup tins cheaper than multipacks and it’s cheaper to buy 2 smaller washing powder boxes (22 washes£3 each) than one big one (40 washes £8) and I get more for less.
  • Make a weekly/monthly menu and list so you only buy what you need
  • Try shop brand items (one up from value) for a cheaper price things like: cereal, butter, yoghurts for kids, flour, custard, baked beans, tomato sauce, kids treats all taste great except batter, dumpling mix, gravy granules, fruit juice, which I buy as value items. Only thing we buy branded are: vimto, chocolate, crisps, tomato soup, washing powder.
  • If you’ve time in your week check out local fruit and veg shops as they are lots cheaper than supermarkets. Also check locally as close to us there’s a few places where people sell what they grow from their garden wall and they taste divine with super cheap prices. Also if you go to a veg shop you can get half or a full bag of potatoes that could last you most the winter
  • Sometimes its worth buying organic salad and veg as lasts longer therefore saving you especially things like carrots which as a value item come in huge bags and cucumber.
  • As it’s nearly halloween buy edible pumpkins you can carve them with the kids and eat the inside so no waste!
  • Buy juice and fizzy water for cheap fizzy drinks without the brand price tag
  • Check prices don’t just pick up what you normally get sometimes things go on offer sometimes its cheaper to buy a bigger item than smaller as will last longer and save you next trip if you shop weekly.
  • Consider shopping for cupboard things less. We shop fortnightly and it’s cheaper as I can buy tons of milk and pasta knowing it’ll last and I can buy things I can use for multiple meals also instead of throwing half away because by time I go shopping again it’ll be off
  • Bulk cook. If it’s cheaper to say buy bigger pack of mince buy it and freeze the extra meal for an easy throw in the oven meal later in the month
  • If you’ve a weaning or small toddler save a few spoonfuls of each meal easily for ready to go home cook food
  • Bulk out meals with cheaper items like lentils, pasta and veg
  • If you shop online check any offers on. I shop with sainsbury’s and some days you can get free delivery if you spend over £40 and get it delivered after 2pm

We would love to hear your tips what works for you!

tracy

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s